Workshop

DUŠE – TĚLO – JÍDLO – LÁSKA aneb PPP trochu jinak.

Srdečně zvu na 2 denní workshop na stále aktuální  téma. 


Poruchy příjmu potravy jsou závažným onemocněním a v dnešní době bohužel velmi častým. Vztah ke svému tělu a jídlu nemáme zdravý.


-  Mnohé ženy ( i muži) se někdy v životě setkaly i u sebe s vyvolávaným zvracením, s             hladověním, ale dokázaly to překonat.

- Jiné ženy a dívky mají tyto problémy stále, ale dokáží se udržet v mezích přežití, i když skrytě trpí  a jejich tělo i duše chátrá.

- Třetina žen a dívek zemře.

Ráda bych Vám na našem setkání nabídla sondu do vašich příběhů formou konstelačních a prožitkových technik. Podíváte se "do očí" vaší "pépépé". 

Sama jsem se za svou terapeutickou praxi setkala s tímto problémem mnohokrát a vím, že příčinu nelze paušalizovat. Ráda vám představím úspěšné kazuistiky z vlastní praxe.

Pohled skrze konstelaci, ať už do systému rodiny nebo do vztahu já - jídlo, nabízí překvapivé poznatky.

Bert Hellinger i jiní terapeuti vidí příčinu v rodinném systému, ve vztahu k matce a otci. I já jsem samozřejmě našla tyto vztahové souvislosti. Nicméně často jde o vztah k životu samotnému a odvaze "žít" a být sama s sebou.

Seminář není o tom, že se uzdravíte mávnutím proutku, ale že se s mojí pomocí a s pomocí jiných žen podíváte na příčinu a na svůj vlastní život bez obelhávání sebe i druhých a to je skvělý začátek.

Zvu tedy srdečně všechny odvážné ženy, které mají či měly problém s jídlem, se svým tělem,        s vlastním životem. Pojďme společně sdílet příběhy a začít se "léčit".


Termín setkání : 4.4. - 5.4. 2020    Začínáme v 10 hodin a končíme v 18 hodin (v neděli v 17 hod).

Pauza na oběd je mezi 13 - 14 hod.

Na místě si můžete uvařit kávu, čaj. K dispozici je mikrovlnná trouba.

S sebou přezůvky a nebo teplé ponožky a pohodlné oblečení.


Adresa : Komunitní centrum Záhorského 4, Praha 5

Cena : 2 500 Kč. ( 2 200 Kč pro studentky MW)     Přihlásit se  můžete ZDE.

Těším se na vás. Lída 

Pro zajímavost něco z přednášky Berta Hellingera. 
Sama ale vnímám rozsah příčin mnohem šířeji... 


Anorexie

V rodinných konstelacích vychází na světlo dynamika, která způsobuje neštěstí, nemoci, nehody, sebevraždy, zločiny. Nejdříve musíte vědět, že dítě je svázáno se svými rodiči velmi hlubokou láskou. Dítě nemá větší touhu než patřit ke svým rodičům. Když dítě cítí, že rodič něco potřebuje, je ochotno ze slepé lásky obětovat vše, dokonce i život. 

Například když dítě cítí, že matka zemře, řekne: "Zemřu místo tebe." Pak dítě onemocní, nebo má smrtelnou nehodu. Nebo když dítě cítí, že otec odejde z rodiny, řekne: "Zmizím místo tebe." Takové dítě si vytvoří třeba anorexii. Anorektická dívka ve svém srdci říká: "Raději to budu já, kdo by měl zmizet než ty, můj milý tatínku."

V psychoterapii je rozšířená teorie, že anorexie souvisí s matkou, že vztah k matce je nějakým způsobem narušen. Ale rodinné konstelace ukazují, že to obvykle souvisí s otcem. Otec chce odejít z rodiny a dívka říká: "Udělám to za tebe."

A teď, co s tím dělat? Když postavíme rodinnou konstelaci a otec je v ní přítomen, nechám dítě konfrontovat s otcem, dívat se na něj a říci: "Odejdu místo tebe." Co se stane s otcem, když to slyší? Může teď odejít? Ne. A když to vyjde na světlo, může říci dítěti: " Zůstanu a máš mé požehnání, když zůstaneš živá." Tímto způsobem může být anorexie vyléčena, takhle jednoduše.

Bulimie

A taky existuje bulimie. To znamená, že dívka - je to obvykle dívka - jí a pak zvrací. Nejdříve jí a pak zvrací. Velmi často bulimie následuje anorexii. Co bulimie, vlastně bulimie v takovém to případě znamená? Znamená to, že když jí, říká "Zůstanu naživu." A když zvrací, říká: "Zemřu." Takže se z těch potíží nedostala. Řešením je, když chce zvracet, říci: "Budu žít." Pak možná přestane zvracet.

Máme bulimii také v jiném kontextu. Tu běžnější bulimii, ne spojenou s anorexií. Jaká je rodinná dynamika v takovém případě? Když se podíváme blíže na takovou rodinu, můžeme si všimnout, že matka říká - ne otevřeně, ale sděluje svým dětem - "Neberte nic od táty, můžete brát jenom ode mne."

Řeknu vám, jak jsem na to přišel. Byla tu dívka s bulimií jejíž matka říkala svým dětem: "Váš táta vám nedává jídlo." A proto tajně pro děti vařila a otec o tom neměl vědět. Z tohoto jsem našel řešení, pro tento druh bulimie. Poradil jsem té dívce s bulimií: "Kdykoli budeš mít záchvat jedení, kup si všechno, na co budeš mít chuť, polož to na stůl, dívej se na to a pak si vezmi malou lžičku, a představ si, že sedíš tátovi na klíně. Pak si trochu ochutnej, představ si že se díváš na tátu a řekni mu: U tebe to jídlo chutná opravdu dobře." Už jen tato myšlenka vyléčila mnoho dívek s bulimií. Všechno tohle vychází na světlo skrze rodinné konstelace.